SEFER AYI HAKİKAT DAMLASI
ÇOCUK YETİŞTİRMEK... Hadis-i Şerif’de Allah Rasulü (SAV.) şöyle buyuruyorlar: “Her doğan İslam fıtratı üzere doğar, daha sonra ana ve babası tarafından çeşitli dinlere mensup olarak yetiştirilir.” Allah (CC.) Kur’an-ı Kerim’de : يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَاراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ “Ey inananlar! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun; onun yakıtı, insanlar ve taşlardır; görevlileri, Allah'ın kendilerine verdiği emirlere baş kaldırmayan, kendilerine buyurulanları yerine getiren pek haşin meleklerdir.”[1] Hayırlı evlat sahibi olabilmek için de ona İslam terbiyesi verilmesi lazımdır. Peygamber Efendimiz (SAV.) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar: «İnsan öldüğü vakit bütün amelleri ondan kesilir. Yalnız üç şeyden : sadaka-i cariyeden, faydalanılan ilimden ve kendisine duâ eden sâlih evlâttan kesilmez buyurmuşlar. Hadis-i Şerif’de Peygamber Ef. (S.A.V) Şöyle buyuruyor: « كُلُّكُمْ راعٍ ، وكُلُّكُمْ مسئولٌ عنْ رعِيَّتِهِ ، والأِمَامُ رَاعٍ ، ومسئولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ ، والرَّجُلُ رَاعٍ في أَهْلِهِ ومسئولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ ، والمرْأَةُ راعِيةٌ في بيْتِ زَوْجِهَا ومسئولة عنْ رعِيَّتِهَا ، والخَادِمُ رَاعٍ في مالِ سيِّدِهِ ومسئولٌ عَنْ رَعِيَّتِهِ ، فكُلُّكُمْ راعٍ ومسئولٌ عنْ رعِيتِهِ». “Hepiniz çobansınız; hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Devlet reisi de bir çobandır ve sürüsünden sorumludur. Erkek ailesinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Kadın kocasının evinin çobanıdır ve sürüsünden sorumludur. Hizmetkâr, efendisinin malının çobanıdır; o da sürüsünden sorumludur. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve güttüğünüz sürüden sorumlunuz.”

ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN ( ŞEYH MEHMED ADİL H.Z)

 

     ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN


   Şeyh Mehmet Adil el Rabbani hz.  (21 Temmuz 2016 Sohbeti):

  Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, insan yaşlanır ama iki şeyde genç kalır. Yani yaşlandığının farkında olmaz insan. O iki şey nedir? Birincisi dünya sevgisi. Dünya, ne varsa dünyada o sevgi. Kendini yaşlı olarak değil de zanneder ki daha gencim. Dünyada, malda mülkte ne varsa o sevgi bitmez. İnsanlar yaşlandı, bitti diye öyle bir şey yok. Bitmiyor. Onu, dünya sevgisini terbiye edeceksin. Terbiyeyle ancak zapt edersin. Ama yaşlanıp da ben şimdi gencim dünyayı severim, her şey benim olsun isteyen yaşlanınca artık bir şey yapmam diye bir şey yok. Bazen yaşlandıkça daha fazla da çıkıyor, daha da çok dünya sevgisi de olabiliyor. İkincisi ümit yani "tulul amal". Hiç yaşlandım artık bir ayağımız çukura girdi deyip de daha fazla Allah'ı hatırlamak, ibadet yapmak gibi bir şey yok, daha çok yaşarız derler. Yani hiç "tulul amal". Ümit, hiç ölmeyecek zanneder insan kendisini.
   Hâlbuki yaşlandın. Artık yaklaşıyorsun. Gidecek, herkesin gideceği yer belli. Ona göre kendine düzen ver, çekidüzen ver. Kendini Allah için, Allah yolunda, Peygamber yolunda, yoluna yönel. Yok, şimdi nasıl olsa daha o kadar yaşlı değiliz, daha çok yaşarız, namazı sonra kılarız, namaz kılan varsa Hac olmuş olsa da daha sonra yaparım diye daha 60 yaşındayız daha, 70, 80 yaşında yapsak da olur. Günahlarımız hiç olmazsa, hiç günah kalmaz Hac yaparsak derler. O da ümit.
   Hâlbuki Allah insana bir ömür vermiş, ümit o ömrü uzatmaz. Her şeyi hemen bitecek gibi yap ki nasıl insan bir ümidi olmayınca hepsini birden yapıp da ahiretimi kazanayım derse öyle devamlı olması lazım.
   Fazla ya akşama çıkarız ya sabaha çıkarız diye öyle devamlı düşünüp ahiret için, Allah'ın karşısına nasıl çıkacağım diye düşünüp ona göre hayır işleri yapman lazım.
   Peygamber Efendimiz'in dediği bu, hakikaten sadık, emindir. Her dediği söz doğrunun en doğrusudur.
   Herkeste var bu. Var da işte onu terbiye etmek için diyor Peygamber Efendimiz. Dikkat edin o hasletleri Allah'a uyan şekilde kullanın. Her şeyi Allah rızası için yapın.
FATİHA


Yorumlar - Yorum Yaz
MEHTER / TASAVVUF MÜZİK
SİTE HARİTASI
SAAT
Üyelik Girişi