RAMAZAN AYI HAKİKAT DAMLASI
.RAMAZAN MÜMİNİN KUTLU AYI ResulAllah'ın (sas) değindiği tehlikeli bir zamandır bu. "Öyle bir zaman gelecek ki ümmetim mümin olarak sabahlayacak, kafir olarak akşamlayacak." Akşam mümin olarak yatacak sabah kafir olarak kalkacaklar. Allah bizi affetsin ve imanımızı muhafaza etsin. Aziz Allah. Sultan Allah. Sultansın Ya Rab biz kullarınız. Ziyadata lisani-şerefin nebi sallallahu aleyhi ve sellem ve cemi' el-enbiya vel mürselin- evliya vel-meşayikhina... ve lil-mu'minin, el Fatiha. Kapıların üzerine, “Bismillahirrahmanirrahim, yâ Mâlikel Mülk: Biz Müslümanız” yazın. Bu, gelen melâikeye ihbardır. Onlar evinize bakıp, “Bu hânede müslüman var” derler. İçinde müslüman olan haneler ve “Mülk senindir yâ Rabbi, biz senin mülkünde duruyoruz” diye ikrâr eden kimseler mahfuzdur, onlara birşey olmaz. Dünya sallansa onlar sallanmaz, rahmet onların üzerine iner. Bir şiddet görülürse veya korku anında, abdest alıp seccâdeyi serip kıbleye karşı diz üstü oturun, oraya buraya kaçmayın. Yâ Latîf çekin, olursa yüz defâdan üçyüz defâya kadar yâ Vedûd çekin. Çünkü Allah denen yerler yıkılmaz. Evin içerisinde Allah’ın gazabına mucib olacak resim, heykel, yazı, sigara, içki varsa bunlardan siz mesulsunuz. Allah’ın sevmediği kimselerin resmini koymayın. Evin içinde çoluk çocuk herkes şeriat üzerine giyinin, avret yerlerinizi kapalı tutun. Erkekler göbekten diz altına kapalı olun, hanımlar baş açık gezmeyin, bağırlarınızı, kollarınızı, bacaklarınızı örtün, mümkün mertebe vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde elbise giymeye dikkat edin. Evin dört bir köşesine yedişer Âyet-el Kürsî okuyun ve yatarken de yirmibir Besmele çekin. Bunların hepsi tedbirdir, Allah’ın gazabını geri çevirmeye sebeptir. Bunlara dikkat etmeyenleri, evleri yıkılmasa da, Allah korkutur ve bütün bunlara riayet edenlerin bereketine Allah aynı binada kalan diğer insanları da gözetir. - Mevlana Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısi Hz.

ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN ( ŞEYH MEHMED ADİL H.Z)

 

     ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN


   Şeyh Mehmet Adil el Rabbani hz.  (21 Temmuz 2016 Sohbeti):

  Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, insan yaşlanır ama iki şeyde genç kalır. Yani yaşlandığının farkında olmaz insan. O iki şey nedir? Birincisi dünya sevgisi. Dünya, ne varsa dünyada o sevgi. Kendini yaşlı olarak değil de zanneder ki daha gencim. Dünyada, malda mülkte ne varsa o sevgi bitmez. İnsanlar yaşlandı, bitti diye öyle bir şey yok. Bitmiyor. Onu, dünya sevgisini terbiye edeceksin. Terbiyeyle ancak zapt edersin. Ama yaşlanıp da ben şimdi gencim dünyayı severim, her şey benim olsun isteyen yaşlanınca artık bir şey yapmam diye bir şey yok. Bazen yaşlandıkça daha fazla da çıkıyor, daha da çok dünya sevgisi de olabiliyor. İkincisi ümit yani "tulul amal". Hiç yaşlandım artık bir ayağımız çukura girdi deyip de daha fazla Allah'ı hatırlamak, ibadet yapmak gibi bir şey yok, daha çok yaşarız derler. Yani hiç "tulul amal". Ümit, hiç ölmeyecek zanneder insan kendisini.
   Hâlbuki yaşlandın. Artık yaklaşıyorsun. Gidecek, herkesin gideceği yer belli. Ona göre kendine düzen ver, çekidüzen ver. Kendini Allah için, Allah yolunda, Peygamber yolunda, yoluna yönel. Yok, şimdi nasıl olsa daha o kadar yaşlı değiliz, daha çok yaşarız, namazı sonra kılarız, namaz kılan varsa Hac olmuş olsa da daha sonra yaparım diye daha 60 yaşındayız daha, 70, 80 yaşında yapsak da olur. Günahlarımız hiç olmazsa, hiç günah kalmaz Hac yaparsak derler. O da ümit.
   Hâlbuki Allah insana bir ömür vermiş, ümit o ömrü uzatmaz. Her şeyi hemen bitecek gibi yap ki nasıl insan bir ümidi olmayınca hepsini birden yapıp da ahiretimi kazanayım derse öyle devamlı olması lazım.
   Fazla ya akşama çıkarız ya sabaha çıkarız diye öyle devamlı düşünüp ahiret için, Allah'ın karşısına nasıl çıkacağım diye düşünüp ona göre hayır işleri yapman lazım.
   Peygamber Efendimiz'in dediği bu, hakikaten sadık, emindir. Her dediği söz doğrunun en doğrusudur.
   Herkeste var bu. Var da işte onu terbiye etmek için diyor Peygamber Efendimiz. Dikkat edin o hasletleri Allah'a uyan şekilde kullanın. Her şeyi Allah rızası için yapın.
FATİHA


Yorumlar - Yorum Yaz
MEHTER / TASAVVUF MÜZİK
SİTE HARİTASI
SAAT
Üyelik Girişi