ŞEVVAL AYI HAKİKAT DAMLASI
ŞEVVAL AYI UTEKA ( AZATLILAR NAMAZI ) VE ŞEVVAL AYI ORUCU Enes bin Malik r.a.dan rivayet olunan hadisi serifte Peygamber sav Efendimiz şöyle buyurdular : -“Kim Şevval ayinda ister gece ister gündüz olsun sekiz rekat namaz kilarsa, Her rekatta 1 Fatiha 15 Ihlasi serif okuyup. Namazdan sonra 70 Salevati serife 70 Tesbih duasi ( SübhanAllahi velhamdulillahi velaaa ilahe illAllahu vAllahu ekber velaa havle vela kuvvete illa billahilaliyyilaziim ) okursa Beni hak Peygamber olarak gönderen Hz.Allaha yemin ederimki ; Herhangi bir kul bu namazi tarif ettigim gibi kilarsa muhakkak Allahü Teala o kimsenin kalbine ilim ve hikmet pinarlari akitir. O hikmetlerle dilini konuşturur O kisiye dünyanin derdini gösterdiginde devasinida gösterir. Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allaha yemin olsunki ; Kim bu namazi vasf ettigim gibi kilarsa ,bu kilmis oldugu namazin en son secdesinden başini kaldirmadan magfiret olur. O kisi , O yil icerisinde vefat ederse , affa ugramis ve şehid olarak ölür. Eger o kisi bu namazi seferde kilarsa varacagi yere kolaylikla varir. Oradaki maksadina erer. Eger o kisi borclu ise , Allahu Teala onun borcunu eda ettirir. Eger o kisi ihtiyac sahibi ise Allahu Teala onun ihtiyacini giderir. Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allaha yemin olsunki ; Herhangi bir kimse bu namazi kilarsa, Allahu Teala bu namaz icinde okudugu ayetteki her bir harf karşılığında ona Cennette mahrefe verir.” Ashab sorar ; “Mahrefe nedir ? Ya RasulAllah!” Peygamber SAV Efendimiz buyurdular ; “Mahrefe Cenntte ,Bağlık ,bahçelık ,bostanlık hurmaliktirki ; Bir atlı her bir ağacın gölgesinde 100 sene at koştursa yinede nihayete ulasamaz. ( Basladigi noktaya varamaz )” Gunyetuttalibin arabca asli, cilt 2 , sayfa 249 Bu şevval ayında kılınması tavsiye edilen uteka (azatlılar) namazı Niyet: niyet ettim senin rızan için şevval ayındaki uteka namazını kılmaya Veya daha kısası "niyet ettim Allah rızası için namaz kılmaya" Namazı gece ve gündüz kılabilirsiniz Şevval ayındaki oruç konusunda şu hadis i şerifleri zikredebiliriz. “Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur).”[İbn-i Mâce] “Ramazandan sonra, Şevvâl ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günâhsız olur.” [Taberânî] Her kim Ramazan orucunu tutar, sonra peşinden Şevval ayından da altı gün oruç tutarsa, bütün sene oruç tutmuş gibi olur.Müslim, Sıyam: 204, Ebu Dâvud; Sıyam: 58, Tirmizi, Savm: 52, İbn-i Mâce; Sıyam: A.b.Hanbel; 3/308, 324, 344, 5/417,419, Darimi, Savm: 44

ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN ( ŞEYH MEHMED ADİL H.Z)

 

     ÖLÜME HAZIRLIKLI OLUN


   Şeyh Mehmet Adil el Rabbani hz.  (21 Temmuz 2016 Sohbeti):

  Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, insan yaşlanır ama iki şeyde genç kalır. Yani yaşlandığının farkında olmaz insan. O iki şey nedir? Birincisi dünya sevgisi. Dünya, ne varsa dünyada o sevgi. Kendini yaşlı olarak değil de zanneder ki daha gencim. Dünyada, malda mülkte ne varsa o sevgi bitmez. İnsanlar yaşlandı, bitti diye öyle bir şey yok. Bitmiyor. Onu, dünya sevgisini terbiye edeceksin. Terbiyeyle ancak zapt edersin. Ama yaşlanıp da ben şimdi gencim dünyayı severim, her şey benim olsun isteyen yaşlanınca artık bir şey yapmam diye bir şey yok. Bazen yaşlandıkça daha fazla da çıkıyor, daha da çok dünya sevgisi de olabiliyor. İkincisi ümit yani "tulul amal". Hiç yaşlandım artık bir ayağımız çukura girdi deyip de daha fazla Allah'ı hatırlamak, ibadet yapmak gibi bir şey yok, daha çok yaşarız derler. Yani hiç "tulul amal". Ümit, hiç ölmeyecek zanneder insan kendisini.
   Hâlbuki yaşlandın. Artık yaklaşıyorsun. Gidecek, herkesin gideceği yer belli. Ona göre kendine düzen ver, çekidüzen ver. Kendini Allah için, Allah yolunda, Peygamber yolunda, yoluna yönel. Yok, şimdi nasıl olsa daha o kadar yaşlı değiliz, daha çok yaşarız, namazı sonra kılarız, namaz kılan varsa Hac olmuş olsa da daha sonra yaparım diye daha 60 yaşındayız daha, 70, 80 yaşında yapsak da olur. Günahlarımız hiç olmazsa, hiç günah kalmaz Hac yaparsak derler. O da ümit.
   Hâlbuki Allah insana bir ömür vermiş, ümit o ömrü uzatmaz. Her şeyi hemen bitecek gibi yap ki nasıl insan bir ümidi olmayınca hepsini birden yapıp da ahiretimi kazanayım derse öyle devamlı olması lazım.
   Fazla ya akşama çıkarız ya sabaha çıkarız diye öyle devamlı düşünüp ahiret için, Allah'ın karşısına nasıl çıkacağım diye düşünüp ona göre hayır işleri yapman lazım.
   Peygamber Efendimiz'in dediği bu, hakikaten sadık, emindir. Her dediği söz doğrunun en doğrusudur.
   Herkeste var bu. Var da işte onu terbiye etmek için diyor Peygamber Efendimiz. Dikkat edin o hasletleri Allah'a uyan şekilde kullanın. Her şeyi Allah rızası için yapın.
FATİHA


Yorumlar - Yorum Yaz
MEHTER / TASAVVUF MÜZİK
SİTE HARİTASI
SAAT
Üyelik Girişi